Běžní investoři by se diamantům měli vyhnout

Jak si vedly investice do diamantů v posledních letech? Tuto otázku si položili odborníci v poradenské a školící společnosti Finlord. A došli k závěrům, které možná ty, kdo investice do komodit běžně nesledují, překvapí: Investoři, kteří nakoupili „šutráky“ na vrcholu v roce 2011, si teď trhají vlasy, jelikož zatím jsou ve ztrátě kolem 30 procent.

Investice do diamantů není pro běžné investory vhodná. Foto: Pixabay

A pokud někdo investoval do diamantů v roce 2004, tedy před 14 lety, je teď před poplatky přibližně na nule, píše se na webu společnosti. Specialisté z Finlordu to s odvoláním na graf agentury Bloomberg dokazují na index průměrných cen diamantů od poradenské společnosti PolishedPrices.com.

Od roku 2004 do roku 2011 se cena diamantů zvedla z přibližně 110 na 170 bodů, tedy o 55 %. Pak ale nastal prudký pokles na cenu, která je na úrovni cen z roku 2004. Za uplynulých 14 let investice do diamantů nevydělala téměř nic.

„Investice do diamantů není pro běžné investory vhodná,“ tvrdí specialisté z Finlordu a dodávají, že dlouhodobě zaostávají jejich výnosy za jinými aktivy, jako jsou např. akcie, nemovitosti nebo instrumenty kreditního trhu. Upozorňují také na to, že malé – a tudíž levné – diamanty se prodávají s velkou obchodní marží.

Z investičního hlediska jsou diamanty komodita, jako kterákoliv jiná a podobně jako je tomu u jiných surovin, cenu výrazně ovlivňuje vztah mezi poptávkou a nabídkou. Jak upozornila společnost Bain & Company, v roce 2014 byl zaznamenán výrazný nárůst zásob diamantů, což zatlačilo jejich cenu diamantů dolů. Momentálně už ale přebytek na trhu není, takže lze očekávat cenovou stabilizaci.

Na drahokamech ale mohl vydělat ten, kdo nevsadil na diamanty, ale jiné „drahé kamínky“. Např. rubíny podle Bain & Company od roku 2005 zhodnotily o 5 % ročně a smaragdy dokonce o devět.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena